Sylwester w Zakopanem

Świąteczno noworoczny szał już za nami. Możemy już spokojnym okiem spojrzeć na  najbliższą przeszłość i na chłodno ocenić jaki ten sylwester był.   Sylwester to chwila wyjątkowa i każdy chce spędzić go wyjątkowo. Są tacy co muszą w tym czasie być na słynnym Balu Cesarskim w Wiedniu, innym wystarczą uliczne harce w Londynie na Trafalgar Square, ale dla większości naszych rodaków wystarczy sylwester w Zakopanem.

Jest to chyba najpopularniejsze miejsce na przywitanie nowego roku.  Zakopane, liczące niespełna 30 tys. stałych mieszkańców przyjmuje wtedy grubo ponad pół miliona gości. Część z nich wita nowy rok na licznych balach w restauracjach i kawiarniach zakopiańskich, część na bardziej luksusowych imprezach w hotelach. Są tacy co w ostatni dzień roku wychodzą w góry, gdzie przy ognisku w opuszczonych szałasach witają nowy rok.  Modna jest np. Dolina Lejowa, gdzie można z Kir dotrzeć w ciągu godziny. Lejowa nie jest zbyt popularna. Znajduje się tam kilka starych szałasów. Popularnością bije ją na głowę Dolina Kościeliska,  podobno najpiękniejsza dolina tatrzańska. Właśnie z Kościeliskiej, przez Przystop Kominiarski wchodzimy do Lejowej.

Wejście do Doliny Lejowej

Start w Kirach. Po 20 minutach skręcamy do Lejowej.

Większości jednak wystarcza sama obecność w tym mistycznym miejscu jakim jest Zakopane.  Spędzają czas na kwaterze w przyjacielskim gronie, a na przełomie roku wychodzą na zewnątrz aby obserwować fajerwerki i przy ich huku spełnić noworoczny toast.  Inni wędrują po Zakopanem prawie  całą noc, bo trzeba wiedzieć, że w Zakopanem noworoczne fajerwerki zaczynają się nieśmiało pokazywać już od godziny  dwudziestej, natomiast między 22, a 2 w nocy praktycznie całe niebo płonie.  W tym czasie na ulicach Zakopanego  ruch  ogromny. Całe masy ludzi przemieszczają się z miejsca na miejsce. Najliczniej odwiedzane są Krupówki, ale tłumy są też pod Skocznią, na równi Krupowej, czy pod Gubałówką. Nad ranem  entuzjazm wygasa i wszyscy powoli zaczynają kłaść się na zasłużony wypoczynek.

Wstaje nowy dzień, pierwszy dzień nowego roku.  Większość sylwestrowiczów odsypia nocne szaleństwa więc ruch na mieście niewielki.

Po sylwestrze

Nowy rok na Krupówkach. Na wystawach sylwestrowe dekoracje.

Na Krupówkach we wszystkich oknach wystawowych pozostają jeszcze tradycyjne sylwestrowe dekoracje.  Można je zobaczyć tylko w Zakopanem na Krupówkach. Nawet w Rio w czasie karnawału takich nie widziałem (pomijając fakt, że w Rio nie byłem). Nie jest to może piękne, ale pozwala przetrzymać ciężkie chwile.

Krupówki - Nowy Rok

Szkoła przetrwania na Krupówkach

Teraz wszystko powoli wraca do normy.  Sylwestrowe zabezpieczenia znikają. Służby oczyszczania miasta usuwają pozostałości po dobrej zabawie. Na razie na każdym kroku poniewierają się butelki po szampanie i wypalone opakowania po fajerwerkach.

Nowy Rok w Zakopanem

Tu ktoś witał Nowy Rok

Mamy już rok 2014. i z tej okazji zapraszam wszystkich do Zakopanego, może nie jednocześnie, żeby nie było tłoku,  ale przyjeżdżajcie.  Przestrzegam jednak przed nierozważnym wychodzeniem w góry. Zima to czas niebezpieczny i korzystając z  uroków naszej przyrody trzeba być bardzo ostrożnym. Dzisiaj w nocy strażacy z Kościeliska, wraz z ratownikami TOPR, poszukiwali w rejonie Doliny Kościeliskiej i Kominiarskiego Wierchu siedemnastoletniego młodzieńca, który wyszedł w góry wczoraj około 11 rano. Dzisiaj poszukiwania wznowiono. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy i chłopak znajdzie się gdzieś w schronisku, a przyczyna braku kontaktu okaże się np zgubienie, lub uszkodzenie telefonu.

Pozdrawiam sylwestrowo z Zakopanego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: