Jubileusz kolejki na Kasprowy Wierch

Wczoraj, czyli 15 marca minęło dokładnie 75 lat od chwili, gdy pierwszy wagonik kolejki linowej na Kasprowy Wierch wywiózł na ten szczyt pierwszych turystów. Kolejkę, czyli stacje w Kuźnicach, na Myślenickich Turniach i na Kasprowym Wierchu, wraz z montażem wszystkich urządzeń budowano niecałe osiem miesięcy. Wszystkie materiały transportowane były w góry na plecach robotników i częściowo transportem konnym, o ile było to możliwe. Nie wiem, czy dziś takie tempo można byłoby osiągnąć.

Polskie Koleje linowe uczciły jubileusz wożąc przez cały dzień wszystkich chętnych gratis. Ja również wybrałem się na Kasprowy. Nie dlatego, żeby wykorzystać darmowy przejazd, lecz po to, by uczcić tą piękną rocznicę (ale 42 zł zostało w kieszeni).

Na Kasprowym jak zwykle pięknie, mimo, że pogoda zmienna. Tam człowiek czuje, że znalazł się w sercu gór. Przy stacji kolejki tłumy, lecz stoki puste. Dwie czy trzy samotne sylwetki narciarzy podchodzących na fokach do góry. Wyciągi w Goryczkowej i Gąsienicowej nieczynne. Mało śniegu, a kilka dni temu pod Koszystą lawina pozbawiła życia trzech turystów.Kasprowy Wierch
fot. Marek Kacperek
Wycieczka bardzo przyjemna. Na Kasprowym spotkałem niespodziewanie Jacka Wójcickiego, który wybrał się na Kasprowy nie wiedząc nic o jubileuszu i darmowy wjazd mile Go zaskoczył. Wielkie dzięki dla kolei linowych. Życzymy, aby częściej organizowały takie uroczystości.
Marek Kacperek Villa GRYF Zakopane,

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: