Co robić kiedy pada?

Nie muszę nikogo przekonywać, że pogoda jest bardzo ważna w czasie urlopowych wypraw. Czy to latem, czy zimą bardzo chcemy, żeby pogoda nam dopisała. Niestety na stan pogody nie mamy wpływu. Musimy ryzykować. Jechać i liczyć na sprzyjające wiatry. Zdarza się, że turyści odwołują przyjazdy, lub zmieniają termin pobytu kierując się prognozą pogody, ale i tak wszystko zależy od szczęścia. Ponadto w Zakopanem zmiany pogody są bardzo szybkie i często zupełnie rozbieżne z prognozami.
Zostawmy więc prognozy i zastanówmy się co robić kiedy mamy pecha i pogoda zupełnie nam nie sprzyja. Każdy z Was pewnie ma swój sposób, więc tylko wspomnę: telewizja, bar, muzea, lub wyprawa do jaskiń (tam jest mokro niezależnie od pogody). Są jednak fanatycy, którzy wychodzą w góry bez względu na pogodę. Kiedyś w lipcu przebywała u mnie grupka studentów, a pogoda była tragiczna. Lało non stop, jak z cebra. Towarzystwo przez kilka dni przemieszczało się tylko na trasie kwatera – Krupówki, Krupówki – kwatera. W końcu męska część towarzystwa uznała, że dość tego. Na następny dzień zaplanowano wyjście na Giewont. Poszli panowie, panie pozostały przy trasie na Krupówki. Po powrocie panowie opowiadali, że mimo tak złej pogody i ciągłego deszczu przy podejściu pod szczyt Giewontu była kolejka. Tak wielu turystów nie przestraszyło się warunków atmosferycznych i poszło w góry.

Wychodząc w wyższe partie gór przy złej pogodzie mamy szanse zobaczyć ciekawe zjawisko. Czasem zdarza się tak, że u podnóża gór leje deszcz. Jest ciemno i ponuro. Nisko zawieszone chmury przytłaczają wszystko. Jeśli warstwa chmur nie jest zbyt gruba to mamy szanse wyjść ponad chmury. Wychodzimy na szczyt, u stóp ma mamy białe morze chmur. Słoneczko świeci i tylko szczyty gór wyłaniają się z chmur jak wyspy. Jest wtedy tak pięknie, że nie chce się wracać na dół. Wpis ten pojawił się, ponieważ na You Tube znalazłem filmik pokazujący to zjawisko. Nie jest on może najlepszej jakości, ale daje przedsmak tego co może nas spotkać w górach przy złej pogodzie.
Dołączam ten film, bo warto na niego rzucić okiem.
Pozdrawiam i życzę udanych wycieczek.
Marek Kacperek Villa GRYF

Reklamy

2 Responses to Co robić kiedy pada?

  1. Caro pisze:

    Widok rzeczywiście fantastyczny i magiczny. Osobiście jeszcze nie miałam okazji spotkać się z tak pięknym pejzażem, ale przyznaję, że Tatry polskie są najpiękniejszymi górami w naszym kraju. Ich monumentalność i natura jest nieokiełznana. Osobiście jednak bałabym się w trakcie deszczu wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Góry potrafią być bardzo niebezpieczne. Ja proponowałabym natomiast wypad do zakopiańskiego Aqua Parku, gdzie prócz wielu basenów, możemy wesoło spędzić czas na kręgielni, w saunie czy na ćwiczeniach fitness. Ośrodek otwarty jest praktycznie cały dzień, od 9:00 do 22:00, więc bez względu na porę można się zrelaksować i przeczekać niepogodę.

    Tu znalazłam małe co nieco, które może Was zachęcić do wyjścia na basen:

    Tak więc zapraszam do Zakopanego, nawet w te chłodniejsze dni.
    🙂

  2. Kawał świetnej roboty. Bardzo łatwo się to czyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: