Od czego zależy cena noclegu w Zakopanem cz. 2

Dziś o położeniu, czyli lokalizacji kwatery.
Podstawowa zależność ceny noclegu i położenia kwatery jest taka, ze im dalej kwatera jest położona od centrum, tym jest tańsza. Możemy oczywiście porównywać ceny kwater w podobnym standardzie. Wydawałoby się więc, że sprawa jest prosta. Im dalej od centrum tym mniej kosztuje nas nocleg.

Teoretycznie tak, lecz wpływ położenia kwatery na koszty pobytu jest dużo bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Bardzo ważne jest przystosowanie położenia kwatery do zakładanego przez nas charakteru naszego pobytu. Musimy rozważyć jak charakter naszego wypoczynku wpływa na generowanie dodatkowych kosztów pobytu. Jeżeli zamierzamy chodzić w góry, a wieczorem np spędzać czas na Krupówkach musimy wziąć pod uwagę cenę dojazdu do centrum.

Mieszkając na obrzeżach musimy dojechać do dworca, skąd wyjeżdżają busy i autobusy do wszystkich górskich szlaków. Może być tak, że obok naszej kwatery na obrzeżach będzie biegła trasa do jakiegoś szlaku turystycznego. Możemy wtedy wyruszyć bezpośrednio w góry, bez zawijania na dworzec zakopiański. Warunek jest taki, że uda nam się wsiąść do busa lub autobusu, które szczególnie w okresach nasilonego ruchu turystycznego jeżdżą przepełnione i często nie zatrzymują się na przystankach.

Dość rozpowszechniony pogląd, że „mamy samochód, więc położenie kwatery nie jest istotne, bo dojedziemy sobie gdzie będziemy chcieli” też nie jest w pełni prawdziwy. Kto mieszkał na obrzeżach lub w miejscowościach przyległych do Zakopanego i dojeżdżał do centrum wie już o czym mowa. Godziny spędzone w korkach. Rano dojazd do centrum, po południu powrót w otoczeniu podobnie myślących współtowarzyszy niedoli. Nostalgiczna mgiełka spalin. Litry spalonego paliwa. Poszukiwanie parkingu. Opłaty za parking. Przymusowa abstynencja – przecież prowadzę, a jeszcze nie daj Boże blokada na kołach.

Jazda po Zakopanem jest najczęściej drogą przez mękę właśnie ze względu na korki i brak parkingów. Mam wielu gości, którzy przyjeżdżają do mnie samochodami, lecz po mieście poruszają się pieszo (wszędzie blisko), zaś udając się w góry korzystają z busów lub PKS. Koszty podobne, lecz swoboda większa. Wychodząc na szlak nie muszę wracać do punktu wyjścia, żeby zabrać samochód.

Jeśli jednak nie jesteśmy amatorami górskich wędrówek, nie pociąga nas też spędzanie czasu na Krupówkach, chcemy tylko pooddychać świeżym powietrzem i popatrzeć na góry z daleka, wtedy kwatera na obrzeżach, lub nawet w pobliskiej miejscowości jest dla nas rozwiązaniem idealnym.

Widoki i świeże powietrze mamy w każdym miejscu. Wszędzie też znajdziemy bardzo dobre warunki dla krótkich, niemęczących spacerów. Cenę kwatery będziemy mieli na pewno niższą niż w centrum. Z reguły kwatery na obrzeżach oferują wyżywienie. Przy planowanym stacjonarnym pobycie śmiało możemy wykupić sobie posiłki i popróbować miejscowych przysmaków.

W czasie pobytu możemy odwiedzić Zakopane – jeśli nam przyjdzie taka ochota – lub nawet zrobić krótki wypad w góry. Jeśli nie musimy tego robić codziennie to nie ma to większego wpływu na koszty.

Musimy mieć świadomość, że wybranie lokalizacji kwatery niewłaściwej dla charakteru pobytu, może nam bardzo zmienić zakładane wyniki finansowe pobytu. Najbardziej niekorzystny układ to kwatera na obrzeżach, lub w pobliskiej miejscowości i aktywny pobyt.

Typowy dzień aktywnego turysty to – rano wycieczka w góry – po południu np basen, wieczorem Krupówki. Mieszkając w centrum nie mamy żadnych problemów. Rano dworzec i busem w góry, po powrocie pieszo na basen i wieczorem pieszo na Krupówki. Proste i tanie.

Co się dzieje gdy taki plan chcemy zrealizować mieszkając na obrzeżach? Wycieczka w góry. Żeby wyruszyć najpierw musimy najpierw dojechać do dworca (3zł/os), bo stąd możemy wyprawić się na dowolny szlak górski. Powrót znów do dworca, bo wszystkie środki transportu publicznego tam dojeżdżają. Teraz dojazd na kwaterę (3zł/os), gdyż po wycieczce musimy się odświeżyć i zmienić ubranie. Wypad na basen. Znów dojazd do centrum czyli do dworca (3zł/os), a później powrót na kwaterę(3zł/os). Chwila odpoczynku i udajemy się na Krupówki. Domyślacie się już co będzie najpierw? Oczywiście – (3zł/os) gdyż jedziemy do centrum. Tam zaczynamy spędzać czas rozrywkowo, a na Krupówkach czas szybko mija. Musimy jednak uważać, ponieważ busy i autobusy kursują do pewnych określonych godzin. Jeśli przegapimy tą porę, to niestety nie będzie (3zł/os), lecz taxi i 30 zł/2 os.

Komu się chce, może sobie zsumować te dodatki do noclegu. Dodam tylko, że każde udanie się na kwaterę to jest mała wyprawa. Oprócz tego, że kosztuje to jeszcze tracimy masę czasu. Zamiast wypoczywać, spędzamy połowę pobytu w środkach transportu masowego. A co się dzieje gdy czegoś zapomnimy? Trzeba wrócić na kwaterę, a z czym to się wiąże, to już wiecie. Może się więc okazać, że tańsza kwatera wcale nie jest taka tania.

Marek Kacperek
Noclegi w Zakopanem – Villa GRYF

Reklamy

One Response to Od czego zależy cena noclegu w Zakopanem cz. 2

  1. Z czystym sumieniem polecam ten materiał kolegom. Sam bardzo wiele się dowiedziałem i zapewne innym również się spodoba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: