Od czego zależy cena noclegu w Zakopanem? cz. 1

Planując wycieczkę, wczasy, weekend, czy jakikolwiek inny rodzaj pobytu poza swoim miejscem zamieszkania zawsze dojdziemy do pytania – co z noclegiem? Zarezerwować nocleg to nie problem. Podstawowe pytanie to cena noclegu.

Tu od razu zwrócę Waszą uwagę na subtelną różnicę pomiędzy ceną noclegu, a kosztami noclegu. Cena to konkretna suma jaką musimy zapłacić właścicielowi obiektu noclegowego, natomiast koszt noclegu to jego cena powiększona o dodatkowe koszty, które musimy ponieść, aby zrealizować plany naszego pobytu. Dodatkowe opłaty to na przykład opłata klimatyczna, opłata za parking, koszt dojazdu do centrum, lub do szlaku turystycznego (jeśli mieszkamy na obrzeżach) itp.

Wbrew pozorom dodatkowe koszty mogą nieraz przekroczyć cenę noclegu. Dlatego decydując się na konkretną kwaterę musimy szczególną uwagę zwrócić na przystosowanie obiektu noclegowego do charakteru naszego pobytu.

Podstawowe elementy, które mają wpływ na cenę noclegu w Zakopanem to:

– położenie (lokalizacja) kwatery

– standard pokoju

– długość pobytu

– okres (pora roku) na jaki przypada pobyt.

Muszę jeszcze dodać parę słów na temat sezonu. Utarło się przekonanie, że sezon to wakacje. Pewnie jest to spowodowane faktem, że większość ludzi ten właśnie okres przeznacza na wypoczynek. Wakacje pewnie pokrywają się z sezonem wypoczynkowym nad morzem, natomiast jeśli chodzi o Zakopane, czy nawet bardziej ogólnie – góry, to wakacje nie są właściwym sezonem na wypoczynek. Owszem, jest to pora nasilonych przyjazdów, jest tłum turystów, lecz właśnie dlatego, że większość wtedy bierze urlopy. W Zakopanem poza sezonem jest tylko kwiecień i listopad. Wtedy widać wyraźnie mniej ludzi i wtedy Zakopane jest pustawe, choć nie puste.

Najlepszym okresem na chodzenie po górach jest jesień. Wtedy góry są najpiękniejsze. Nie ma  pielgrzymek na szlakach, ponieważ jesienią przyjeżdżają miłośnicy gór i górskich wędrówek. Ich wyjścia w góry nie ograniczają się do Giewontu, Kasprowego i Morskiego Oka. Chodzą po mniej znanych szlakach i ruch turystyczny jest rozłożony bardziej równomiernie.

Nie zapominajmy też o nartach. Sezon narciarski rozpoczyna się w połowie grudnia, a kończy oficjalnie po długim weekendzie majowym. Właśnie wtedy kolejka na Kasprowy Wierch idzie do wiosennego przeglądu i jest przez pewien czas nieczynna.

Na to wszystko trzeba jeszcze nałożyć wiosenny i jesienny ruch wycieczek szkolnych i będziemy mieli pełny obraz sezonu w Zakopanem.

Ponieważ zbyt się rozgadałem na temat sezonu, a nie chciałbym Was zanudzić, poszczególne elementy wpływające na cenę noclegu omówię w terminie późniejszym.

Marek Kacperek

Villa GRYF Zakopane

Reklamy

2 Responses to Od czego zależy cena noclegu w Zakopanem? cz. 1

  1. Ewa pisze:

    W 100% zgadzam się, żelokalizacja jest niezmiernie wazna, zwlaszcza jesli lubimy chodzić po gorach. Zawsze szkam miejsca, z ktorego łatwo się wydostać, skąd jest dobra komunikacja do szlakow turystycznych.
    Zakopane jest jednym z najpiekniejszych miejsc, o ile niejedynym, do ktorego mozna przyjechać w kazda porę roku i zawsze da się gdzies powędrować. Caldzienna wycieczka gwarantowana, nawet w snieżycę dzieki licznym szlakom wiodącym przez niższe lub wyższe rejony. A jak pada, też jest gdzie spędzic czas.
    Na pewno nie warto szukać miejsca tańszego na obrzeżach, bo zawsze się do tego dopłaca, a komfort wypoczynku też nie jest bez znaczenia. W końcu wyjeżdżamy najwyżej kilka razy do roku, a i to nie zawsze się zdarza. Wazna nie tylko lokalizacja, ale atmosfera domu, czystość, otoczenie i sam wstrój pokoju. Przez pewien czas będzie to przecież nasz dom. To bardzo ważne, gdzie sie mieszka i u kogo. Zawsze wolałam kwaterę od hotelu czy pensjnatu, w którym nie miałam kontaktu z właścicielami. Wracam do miejsc, gdzie byłam miło przyjęta, gdzie gospodarze interesują się swoimi gośćmi, znajdą czas, żeby chwilę pogadać, zaprosic na herbatę.

  2. Pani Ewo!
    Dziękuję bardzo za komentarz, z którego wynika, że Pani doświadczenia potwierdzają moje teorie. Nie trzeba nawet nic dodawać. Ponadto zmobilizowała mnie Pani do zapowiadanego kontynuowania swoich rozważań na temat cen noclegów w Zakopanem. Dziękuję i zapraszam na blog, gdzie w ramach odpowiedzi na Pani komentarz umieściłem swoje uwagi o wpływie położenia kwatery na koszty pobytu. Pozdrawiam serdecznie. Marek Kacperek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: